NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Diskuse o Dlouhé ulici

O budoucnosti Dlouhé ulice přišly diskutovat desítky lidí

Velký zájem veřejnosti byl o středeční projednání budoucí podoby Dlouhé ulice s vedením města a architektem a projektantem. Na Kapucínské náměstí dorazilo několik desítek rezidentů, podnikatelů, ale i občanů z jiných koutů města.

„Děkujeme, že jste v tomto počtu přišli sdělit své podněty. Je vidět, že Dlouhou ulici považujete stejně jako my za významný veřejný prostor, na jehož budoucí tváři nám všem velmi záleží. Všechny vaše nápady zaznamenáme a předáme projektantovi," zahájil setkání starosta Ladislav Chlupáč.

Účastníci setkání se následně dozvěděli dvě zásadní informace. V prvním případě šlo o posunutí začátku oprav inženýrských sítí, jež jsou zásadním důvodem avizované rekonstrukce. Oproti původním plánům totiž nezačnou příští rok, ale až v roce 2024. Na přípravu studie a projektové dokumentace tak zbývá více času. Druhé sdělení už rozpoutalo diskusi. Je totiž jasné, že současné stromořadí v 350 metrů dlouhé ulici bude odstraněno, neboť veškeré vodovodní potrubí se nachází právě pod ním. „Ty stromy jsou srostlé do sebe tak, že z druhého chodníku vůbec nevidíte ty krásné budovy za nimi, takže nová výsadba alespoň toto určitě zlepší,“ sdělil za souhlasného přikyvování některých účastníků jeden z přítomných. „Ale to je právě dobře, že jsou srostlé. Můžete pod nimi ve stínu projít celou ulici,“ oponovala jedna z přítomných dam, s níž souhlasila zase jiná skupina občanů. „Stín máte na tom užším chodníku prakticky celý den,“ poznamenal starší muž. „No, vůbec vám nezávidíme, pane architekte,“ shrnul různorodost názorů diskutujících další z přítomných.

Kromě zeleně lidé řešili i chodníky. Konkrétně ten pravý ve směru k náměstí by řada občanů ráda zúžila, čímž by vznikl prostor pro šikmé parkování vozidel, přibylo by více parkovacích míst a zbylo by i místo pro cyklistický jízdní pruh, na jehož důležitosti se shodla drtivá většina diskutujících. „Ano, ten tu musí být určitě. Cyklisté tu sviští po chodnících a hrozí střety s kočárky,“ upozornila mladší paní. „Já bych ten široký chodník nechala. Ráda po něm chodím právě proto, že je tak prostorný,“ připojila svůj postřeh další z účastnic. „Ta šířka je zbytečná,“ oponoval starší muž.

Desítky podnětů od občanů bude mít při tvorbě studie k dispozici architekt Jiří Kugl. „Jedná se o zásadní veřejné prostranství a bylo cítit, že to tak všichni vnímají. Zazněly tu prakticky všechny nápady, které už jsme probírali při předběžných jednáních s městským architektem. Všechna zásadní témata zazněla: řešení vsakování dešťové vody, mobiliář, zeleň, koncepce dopravy, parkování. Prostě vše, co lidé komplexně vnímají. Při tvorbě studie budeme postupovat citlivě,“ slíbil Jiří Kugl z architektonického kreativního studia Archemia s tím, že po jejím dokončení proběhne s občany další veřejné projednání.

Podněty od občanů:

Řešení dopravy

- Zbytečně široké chodníky (z 1/3 nevyužívané) - zúžit na parkování po obou stranách (šikmé stání) (požadováno opakovaně)
- Pruh pro cyklisty (požadováno opakovaně) (např. šikmé parkování po jedné straně a na druhé pruh pro cyklisty/u VZP)
- Méně dopravních značek (lepší umístění)
- Zohlednit zásobování (+ Zásilkovny, Dáme jídlo…) (požadováno opakovaně)
- Nepreferovat jen parkovací místa, vyvážit poměr se zelení a vodními prvky – vzít v potaz důležitost zdraví (co dýcháme – čistý vzduch ze zeleně x zplodiny z aut)
- Požadována „Zóna 30“ (sdílená plocha pro všechny) (požadováno opakovaně)

Povrchy

- Vyrovnat povrch silnice – chodník, společný prostor pro auta – cyklisty – chodce – oddělit např. zelení (požadováno opakovaně)

 Zeleň

- Zajištění příjemného klima zelení
- Vysadit vysokokmeny, vyvětvit, aby se zvedla koruna

Osvětlení

- Veřejné osvětlení minimalizující světelné znečištění

Modrá infrastruktura/vodní prvky

- Zachytávání dešťové vody a její využití – nádrže, průlehy (požadováno opakovaně)

Mobiliář

- Nabíječky pro elektromobily (požadováno opakovaně)

Ostatní požadavky a poznámky

- Problém parkování návštěvníků posilovny u Besedy
- Problém soustředění bezdomovců v dolní části ulice Dlouhá a na Mezibranní (z tohoto důvodu návrh na odstranění mobiliáře)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00-17:00 hod.

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Mgr. Ladislav Chlupáč

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2022 Město Litoměřice
Mobilní menu