Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Nový přístroj je nadějí pro desítky pacientů s nádorem prsu

operacempUnikátní operace nádoru prsu se uskutečnila koncem března v Městské nemocnici v Litoměřicích. Šlo o operaci s použitím detektoru radiačního záření, tzv. gama sondy, při detekci sentinelové uzliny. Jde o metodu, která je pro pacienty mnohem šetrnější než dříve praktikované postupy.

Litoměřická nemocnice si pro tento zákrok gama sondu zapůjčila, ale pro další operace je v prvním pololetí letošního roku s ohledem na šetrnost zákroku a významné zvýšení komfortu pacientů s nádorem prsu plánováno zakoupení vlastního přístroje.
„Jedná se o velmi moderní a inovativní přístup při léčbě nádorů prsu," popsal chirurg litoměřické nemocnice Jaroslav Halamka, který operaci nádoru prsu za použití gama sondy vedl, a zároveň nabídl srovnání: „V minulosti bylo jedinou možností pro reálnou šanci na přežití pacienta kompletní odejmutí prsu s nádorem a odstranění všech spádových lymfatických uzlin v podpaží. Nádory prsu se totiž šíří především lymfatickými cestami a zachytávají se právě v lymfatických uzlinách, které jsou pro danou oblast spádové. Například pro prs a horní končetinu je to oblast podpaží."

S rozvojem technologie v diagnostice a i samotné techniky operativy ve druhé polovině 20. století bylo od velkých operací s kompletním odstraněním prsu upouštěno a zákrok se omezoval pouze na odejmutí části prsu s nádorem, ale stále s kompletním vyjmutím spádových uzlin. Poté byla a stále je v medicíně dlouhou dobu praktikována metoda, kdy se lymfatická uzlina v první linii, tedy sentinelová, označí pomocí speciálních barviv a při následném operačním zákroku je odejmuta pouze tato obarvená uzlina. V oblasti diagnostiky a léčby nádorů představuje vyšetření a odstranění sentinelové uzliny jednu z nejnovějších metod.

V posledních letech pro pacienty s nádorem prsu existuje také možnost využít pro detekci sentinelové uzliny velmi malé dávky radiace změřitelné pouze za pomoci speciálního přístroje, tzv. gama sondy. „Vzhledem k malému množství použité radioaktivní látky je vstřebaná radiace zanedbatelná a prakticky neškodná. Navíc metoda detekce označené uzliny pomocí gama sondy výrazně zkracuje samotný chirurgický výkon a šetří tak pacienta od delší celkové narkózy nutné při hledání obarvených uzlin," zhodnotil jeden z hlavních přínosů nové metody Jaroslav Halamka.

Výskyt onemocnění rakovinou prsu přitom není na Litoměřicku nijak zanedbatelný. V oblasti Litoměřic a okolí každoročně onemocní karcinomem prsu 70–80 žen, přičemž kolem 50 žen je diagnostikováno ve velmi raném stádiu nemoci. „Především jim je pak určeno řešení jejich onemocnění chirurgickým zákrokem, kdy je zachována převážná část prsu a odstraněna pouze sentinelová uzlina," uzavřel chirurg Halamka. (nk, MUDr. Halamka)

(Tiskovou informaci připravila Naděžda Křečková, oddělení marketingu, vnitřního auditu a kvality)



Chirurgové litoměřické nemocnice při operaci nádoru prsu s použitím detektoru radiačního záření, tzv. gama sondy. Její použití chirurgický výkon výrazně zkracuje.

operacevp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu